Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie
ul. Gen. Władysława Sikorskiego 11
05-119 Legionowo
tel: 22 764 01 40
fax: 22 764 01 41

Godziny urzędowania:
poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00


Wyświetl większą mapę
Najbliższe święta
Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych Dzień Rodzicielstwa Zastępczego więcej

Teledysk o Janosiku

Prawie 8 milionów złotych rocznie tracą mieszkańcy powiatu legionowskiego płacąc tzw. „janosikowe”. Walcząc z tym nieuczciwym podatkiem, koalicja powiatów złożyła skargę do Trybunału Konstytucyjnego. Nierówna batalia z „Janosikiem” stała się inspiracją dla grupy Armageddon feat. Atomowa Diva do stworzenia utworu muzycznego i teledysku, w którym wystąpił starosta legionowski Jan Grabiec. 

Janosikowe to nazwa podatku, który bogatsze samorządy płacą tym, z założenia, biedniejszym. Tyle, że po zapłaceniu tej daniny, bardziej zaradne powiaty same staja się biedne. Powiat Legionowski przed zapłatą janosikowego znajduje się na 7 miejscu w Polsce. Po zapłacie – spada na 281 pozycję. Co istotne – słabsze samorządy wydają sobie te pieniądze na cokolwiek zechcą, np. na pensje urzędników.

Straty ponoszone rokrocznie przez mieszkańców powiatu legionowskiego są znaczne. Ich skutkiem jest przede wszystkim hamowanie rozwoju samorządu. Za pieniądze, które oddaliśmy skarbowi państwa od początku płacenia „janosikowego” - czyli kwotę prawie 50 mln zł – moglibyśmy np. wybudować szpital lub 5 nowych szkół i przedszkoli, ewentualnie dać kierowcom prezent w postaci 50 km nowych dróg, a cyklistom – 150 km ścieżek rowerowych. 

Sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego - 9 października jedenaście samorządów  zrzeszonych w Koalicji Powiatów złożyło wnioski o uznanie niezgodności z Konstytucją przepisów o „janosikowym”.

Z kolei artyści  z grupy Armageddon feat. Atomowa Diva nagrali teledysk traktujący o „Janosiku”.  można go obejrzeć na Youtube pod adresem http://www.youtube.com/watch?v=Zvhk_t1B0nE. 

Miłego oglądania. 


powrót

strona główna
A  A  A  Widok standardowy  żółty tekst, czarne tło 
31 maja 2020 r.
imieniny Anieli i Petroneli

Linki


licznik odwiedzin 2721808